Приједорски Центар за социјални рад у наредној години ће се плански и стратешки бавити проблемом негативне перцепције социјалног рада будући да се то показује као знатан реметилачки фактор у раду, изјавила је данас социјална радница ове установе Драгана Савић Пешевић.
Она је поводом Дана Центра за социјални рад Приједор навела да је установа на овом проблему радила током године и да су истраживања показала да иза свега стоје стереотипи и предрасуде, да и једно и друго потиче из незнања, те да је први корак побољшати комуникацију.
“Проблем је и што се наша ђелатност доживљава линеарно – да је то ношење брашна нашим клијентима”, рекла је Пешевићева новинарима у Приједору.
Она је најавила да ће у идућој години, поред редовног посла, Центар радити на томе да дође до боље слике у јавности и да је то свим радницима изазов којем се радују.
“Кад наш клијент буде имао повјерење које црпи и из јавног дискурса, онда може доћи и до промјене у перцепцији”, изјавила је Пешевићева.
Она је појаснила да се радници ове установе редовно срећу с проблемима отпора клијената према промјенама, њиховим високим и нереалним очекивањима, те тешким трауматским искуствима појединаца и породица, али и с јако лошом, негативном перцепцијом социјалног рада у јавности.
“Изложени смо врло непримјереним, негативним, непријатељским ставовима, мишљењима, увјерењима и утисцима у јавности о социјалном раду, социјалним радницима, те другим стручним радницима који су запослени у заједници за социјални рад. Кампању смо назвали`Центар за социјални рад у срцу заједнице` и у наредном периоду припремићемо у локалној заједници низ активности како бисмо мијењали и стварали позитивнију, афирмативнију перцепцију социјалног рада јер социјални рад то заслужује”, додала је Пешевићева.
Директор Центра за социјални рад Приједор Милорад Радић рекао је да је обиљежавање дана ове установе ранијих година било усмјерено на представљање активности и ђелатности, а да је ове године фокус на социјалној перцепцији.
“Овај скуп први је корак у активностима ка јачању угледа и поштовања према овој установи“, додао је Радић.
Психолог у овој установи Зора Марјановић Марић представила је истраживање о перцепцији социјалног рада у јавности, наводећи да нема ниједног радника приједорског Центра за социјални рад који није био изложен манифестовању незадовољства јавности.
“Одговори на питање на шта прво помисле као асоцијацију на центре за социјални рад су за нас застрашујући и узнемирујући, јер су то појмови ужас, нерадници, лезилебовићи, отимачи ђеце”, навела је Марићева.
Она је истакла да се на друштвеним мрежема често налазе коментари људи који пристрасно процјењују рад Центра кроз призму властитог незадовољства, да људи се жале у јавном простору, а не користе формално право на жалбу на поступање стручних радника Центра и да је велика улога медија у којима доминирају негативне приче, а врло ријетко се експлоатишу позитивни примјери.